I forbindelse med Brexit ønsker det britiske parlamentet å lære mer om forskjellige løsninger for å håndtere asylsøknader og ukontrollerte grensekryssinger. Advokat Halvor Frihagen, partner i Advokatfirma Andersen & Bache-Wiig var invitert til å delta i en høring, via video, i Palace of Westminster, blant annet sammen med Utlendingsdirektør Frode Forfang.
«Det er morsomt å bli spurt, og spennende temaer som Home Affairs Comittee behandler», sier Halvor. Menneskerettigheter, og spesielt flyktningers rettigheter, står under press både i Norge og Storbritannia. Det er viktig at statene har mulighet til å kontrollere innvandringen, men menneskerettighetene må alltid gå foran.
Halvor har vært engasjert i flyktningers rettigheter og internasjonalt samarbeid i mange år, og er blant annet medlem av Advokatforeningens utvalg for asyl- og utlendingsrett, og norsk koordinator for ELENA, et europeisk nettverk av asyladvokater.
Høringen er tilgjengelig på parlamentets hjemmesider her.